Novosti

10Apr

ŠUR u PJ"Šumarija Olovo" - Podsijavanje sjemenom jele

U sklopu predviđenih šumsko-uzgojnih radova, u poslovnoj jedinici “Šumarija Olovo”, vlastitom radnom snagom, odnosno učešćem radnika Uprave ove poslovne jedinice, provedena je akcija podsijavanja sjemenom obične jele.

Podsijavanje sjemenom obične jele  izvršeno je na površini od 1,5 ha. Ukupno je podsijano 15 kg sjemena jele u odjelu 26 “Tribija – Duboštica”. Sjetva je vršena metodom rahljenja tla i ubacivanjem sjemena jele u cilju potpomaganja obnavljanja sastojina u kojima prirodno podmlađivanje uglavnom izostaje.

U provedenoj akciji, podsijavanje sjemenom jele vršeno je način koji uključuje skidanje listinca i rahljenje-prekopavanje terena, ručnu sjetva sjemena na pripremljenoj površini i nakon sjetve vraćanje listinca i zemlje – pokrivanje sjemena.

Današnji uslovi su bili idealni za sjetvu s obzirom da je poželjno da se sjetva vrši u periodu kišnog vremena da bi zemlja bila vlažna te da bi se stvorili povoljni uslovi za klijanje i razvoj korjenovog sistema.

Treba istaći da je podsijavano sjeme sakupljano 2024. godine iz sječina sa područja ŠGP”Olovsko”.

Obična jela je jedna od najzančajnijih privrednih i klimatogenih vrsta na ovom području, te kao takva zaslužuje posebnu brigu i pažnju. Ovo posebno dolazi do izražaja u prebornim šumama gdje je jela temeljna vrsta i nositelj očuvanja preborne strukture. 

Prema biološko-ekološkim karakteristikama jele, odgovara joj preborni način obnavljanja jer na taj način osjetljivi jelov pomladak, na mraz i visoke temperature, dugo koristi zaštitu stabala materinske sastojine.

Preborni način podrazumijeva prebornu sječu koja istovremeno pomlađuje i njeguje sastojinu kako bi se osigurala trajna drvna zaliha i etat.

Podsijavanjem se osigurava unos obične jele koja se prirodno pojavljuje na ovom području a na ovaj način se poboljšavaju uslovi za sukcesivno povećanje omjera vrsta u korist obične jele. 

Dakle, cilj podsijavanja sjemena jele je obnova šumskih sastojina, tj. osnivanje mješovitih šuma, te povratak klimatogene vegetacije, kako bi podsijano područje moglo u potpunosti ispunjavati svoje ekološke, ekonomske i socijalne funkcije.

Značaj akcija koje se provode u cilju obnavljanja šuma ogleda se u očuvanju šuma za buduće naraštaje, s obzirom da one doprinose ravnoteži kiseonika, apsorbiraju ugljen-dioksid, zaustavljaju čestice prašine i pepela, štite od štetnog djelovanja vjetra, štite riječna područja i izvorišta voda, kao i tlo od erozije te su staništa mnogobrojih vrsta flore i faune.