
10Apr
Održana IV radionica u okviru programa upravljanja požarima na otvorenom prostoru na Zapadnom Balkanu
Dana 08.04.2025. godine, u hotelu Pino Nature na Trebeviću, održana je četvrta radionica u okviru „Programa upravljanja požarima na otvorenom prostoru na Zapadnom Balkanu (LFMWB)“ finansirana od strane Švicarske agencije za razvoj i saradnju – SDC, koordiniranog od strane Farmahema iz Skoplja, Sjeverna Makedonija, uz podršku Helvetas Swiss Intercooperation iz Švicarske.
Radionica je prije svega imala za cilj predstavljanje finalnog izvještaja o upravljanju požarima na otvorenom prostoru na nivou entiteta Federacije Bosne i Hercegovine.
Radionicu je vodio Kenan Solaković, saradnik LFMWB programa u Sarajevu, a uvodnim riječima ispred Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH se obratio Nedžmin Begić, pomoćnik ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije Bosne i Hercegovine i Cvetan Nikolovski, voditelj tima LFMWB programa.
U prvom dijelu radionice Kenan Solaković je održao prezentaciju finalnog izvještaja o upravljanju požarima na otvorenom prostoru na nivou entiteta Federacije Bosne i Hercegovine. Prikazan je pregled trenutnog stanja u FBiH u pogledu požara na otvorenom prostoru, utvrđene su zainteresovane strane i njihova uloga, kao i identifikacija najugroženijih regiona od požara, te smjernice za aktivnosti na rješavanju ove problematike. Izvještaj sadrži sljedeće dijelove: korištenje zemljišta, demografiju, klimatske karakteristike, scenarije klimatskih promjena i preduzete mjere na nacionalnom nivou, postojeći sistem upravljanja požara na otvorenom nivou, historiju požara na otvorenom prostoru (2000-2021), procjene rizika od požara na otvorenom prostoru.
U drugom dijelu radionice prezentiran je draft izvještaj analize nedostataka upravljanja požarima na otvorenom prostoru. Istaknuta je bitnost prevencije požara na otvorenom prostoru kroz pravne regulative, obrazovanje i podizanje svijesti javnosti.
U trećem dijelu radionice prezentovan je proces pripreme Strategije o adaptivnom upravljanju požarima na otvorenom prostorima na nivou entiteta FBiH. Isti je prezentirao Alek Karaev, RFMC – Regionalni centar za praćenje požara.
Nakon toga su prisutni podijeljeni u okviru tri grupe, gdje su definisali vizije i glavne ciljeve Strategije.
Ciljne grupe u okviru projekta su vladin sektor, što podrazumijeva resorna ministarstva, javna preduzeća, te uprave za šumarstvo, zatim civilni sektor, stručna javnost i opća javnost. Obzirom da su iskustva i ekspertize iz oblasti šumarstva neophodne kako bi osigurali da projektni rezultati budu usmjereni ka praktičnim rješenjima koja će koristiti svim navedenim interesnim stranama, te će dati doprinos prevenciji i efikasnijem upravljanju šumskim požarima, radionici su prisustvovali predstavnici Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Federalne uprave za šumarstvo, Federalne uprave civilne zaštite, predstavnici kantonalnih šumskoprivrednih društava, predstavnici kantonalnih uprava za šumarstvo, te predstavnici nevladine organizacije (FEA).
Radionici je prisustvovao i predstavnik našeg preduzeća.