Novosti

30Oct

Održana je„II Konferencija o šumarstvu, biomasi, uvođenju i korištenju ekološki prihvatljivih tehnologija, trendovima u šumarskoj nauci i praksi i praktična primjena u šumarstvu"

Dana 24. i 25.10.2024. godine, u hotelu Monti na Igmanu, održana je „Druga konferencija o šumarstvu, biomasi, uvođenju i korištenju ekološki prihvatljivih tehnologija, trendovima u šumarskoj nauci i praksi i praktična primjena u šumarstvu, promocija šumarstva“. Konferencija je održana u organizaciji KJP „Sarajevo – šume“ d.o.o. Sarajevo, a uz podršku Ministarstva privrede Kantona Sarajevo.

Konferencija je otvorena pozdravnim riječima predstavnika Ministarstva privrede Kantona Sarajevo, gosp. Kemala Starogorčića, direktora KJP „Sarajevo – šume“ d.o.o. Sarajevo, Samira Omerovića, predsjednika UŠIT – a, Vahidina Lušije, te dekana Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof.dr. Besima Balića.

Praktični, odnosno radni dio konferencije je započeo prezentacijom „Primjer dobre prakse „KJP Sarajevo – šume“ d.o.o. Sarajevo“, koju je prezentirao direktor ovoga preduzeća, Samir Omerović. Jedna od prvih dobrih praksi koje je uvelo ovo preduzeće jeste da su u prethodnom periodu zaposlili određeni broj mladih ljudi, pripravnika, kako bi im omogućili sticanje uvjeta koji su potrebni za buduće zaposlenje. Također, ovo preduzeće je uložilo određena sredstva na uređenju Velikog polja na Igmanu u cilju suzbijanja odlaganja smeća, te u budućnosti planiraju uređenje prašume Ravna Vala.

Naredne dvije prezentacije su predstavili profesori sa Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, a ticale su se primjera dobre prakse u našem preduzeću. Prvu prezentaciju je izlagao prof.dr. Jusuf Musić i to na temu „Efekti rada na privlačenju drveta šumskom žičarom“, pri čemu je istraživanje provedeno na području ŠGP „Krivajsko“, GJ „Krivaja – Zavidovići“. Drugu prezentaciju je prezentirao prof.dr. Velid Halilović na temu „Forvarderi kao ekološko prihvatljive tehnologije u šumarstvu“, pri čemu je informisao prisutne da na području gazdovanja JP “ ŠPD ZDK“ d.o.o. Zavidovići, tačnije na području PJ "Šumaria Vareš“ već dugi niz godina radi forvarder. U okviru ovog istraživanja, analizirani su efekti rada (radni učinci i troškovi) forvardera.

Primjer dobre prakse su izložili i predstavnici ŠGD „Hercegbosanske šume“ d.o.o. Kupres i ŠPD „Unsko – sanske šume“ d.o.o. Bosanska Krupa. Iskustva iz regiona su sa prisutnima podijelili i prof.dr. Milorad Danilović iz Republike Srbije, kao i Zoran Šunjić ispred Hrvatskih šuma, koji je govorio na temu EU projekata, te koje su to mogućnosti i značaj korištenja fondova Evropske unije.

Posljednja prezentacija prije panela je prezentirana od strane predstavnika JP „Elektroprivreda BiH“ d.d. Sarajevo, pri čemu su prisutni informisani da ovo preduzeće već koristi biomasu, te su predstavili iskustva i planove kosagorijevanja biomase u kogenerativnim termoblokovima TE Tuzla i TE Kakanj, što predstavlja put ka dekarbonizaciji BiH.  U nastavku konferencije je održan panel na temu „Globalni izazovi i lokalni odgovor: tehnologija, inovacije i saradnja za održivo korištenje šumskih resursa“ u kojem su učestvovali Samir Omerović, Haris Koljić, Anes Kazagić i Zoran Šunjić, pri čemu su se u komentarisanje uključivali i ostali učesnici konferencije.

Prvi dan konferencije je završen izlaganjem gostiju iz Republike Slovenije, tačnije izlaganjem gosp. Marka Bajželja, koji je sve prisutne informisao o novoj Uredbi o drvetu (EUDR) Evropske unije, šta ona podrazumijeva, te čemu se mi u BiH moramo prilagoditi. Inače, obzirom na važnost, kao i na obavezu prilagođavanja EUDR uredbi, ovo je bila tema koja se pominjala tokom cijele konferencije.

Drugi dan konferencije je bio rezervisan za promociju šumarstva, pri čemu je prezentirana jedna od najmodernijih tehnologija za upotrebu u šumarstvu, samohodni gusjeničar sa malčerom, koji je u principu robotizirani stroj na daljinsko upravljanje.

Konferenciji su prisustvovali i predstavnici našeg preduzeća, zajedno sa izvršnim direktorom za tehničke poslove, Nusretom Kovačem.